"Macиpaнoтo зacтpoявaнe c нeycтoйчиви във вpeмeтo cгpaди щe cтoи ĸaтo гpoзeн бeлeг въpxy лицeтo нa гoлeмитe гpaдoвe"

MoreniClubRes

Управителят на Планекс Инвест, инж. Пламен Андреев, коментира състоянието на пазара на недвижими имоти пред Money.bg

Как бихте описали текущото състояние на пазара на недвижими имоти в България и какви са основните прилики и разлики между Варна и София?

С няколко думи – всичко, което излезе на пазара в среден и нисък клас имоти вече се продава незабавно. Във високия клас, където крайната цена е доста сериозна, темпът на продажби е нормален. За по-малки и по-бюджетни жилища търсенето изпреварва предлагането. Цените се стабилизираха на високи нива - това се обяснява със значителното увеличаване на строителните разходи и цената на земята. Не изключвам и спекулативното надценяване на някои имоти с посредствени качества. В благоприятната среда “поникнаха” много нови играчи – и като инвеститори, и като строители. Инвеститорските мераци съответно стават все по-големи, „небостъргачите“ все по-високи, „масовките” все по-еднакви, с тривиални критерии за архитектура и качество, но с високи очаквания за печалба. Но в крайна сметка, нали се продава?

В същото време (особено за нискобюджетните проекти) 60% от прозорците са тъмни, т.е. никой не живее в тези жилища. Made in Bulgaria – не търсете разлики между София и Варна- ситуацията “на глава от населението” е една и съща, емоциите също, чакаме еврозоната.

Кои ще са тенденциите, които ще движат пазара на имоти през 2025?

В момента няма нещо, което да променя съществено обстановката на жилищния пазар. Дори и да има някаква „случка“ в следващите месеци, поне до края на 2025 година не очаквам промени на пазара. По-сложна е дългосрочната прогноза, особено при факта, че българската икономическа и финансова логика е различна от европейската и световната. А всички знаят, че предприемаческият и имотният бизнес са със сравнително дълъг цикъл на реализация и е по-добре, ако бъдещето е по-ясно.

Какъв отпечатък ще остави този пазарен цикъл върху облика на градовете – качеството на сградите, небостъргачите?

Това загатнах и при отговора на първия въпрос. Лесните продажби вредят на старанието на предприемачите. Масираното застрояване в кратък период, особено на неустойчиви във времето сгради, след години ще стои като грозен белег върху лицето на големите градове. Това си личи на доста места в Европа, видно е от първия бум в България в периода 1990 – 2000 година. Подобни рани ще оставят и „възвисяващите“ се нелогично тук и там случайни високи здания – паметници на създателите и „разрешителите“ си. Не съм против небостъргачите, но те трябва да са на подходящите места.

Каква е стратегията на Планекс Инвест за поддържане на конкурентоспособността във все по-динамичния пазар на недвижими имоти? Можете ли да ни разкажете повече за развитието на "Морени клуб резиденс"?

Нашата стратегия винаги е била устойчивост. Това за нас означава визия, качество, естетика и среда, а за клиентите ни - доверие и точни взаимоотношения. И този път ние не се поддадохме на еуфорията - да направим набързо много евтини проекти и да спечелим много пари. Стараем се да не сме подвластни на момента, а да следваме собствената си философия за бизнес и професионални принципи. Това показваме с „Морени“, а и с всички проекти от нашето портфолио с изградени обекти.

Строителството на комплекс „Морени“ е на финала – ще бъде завършен точно в предвидения срок – до края на 2025 г и ще бъде още по-хубав от предварителните визуализации. Доказателство за това са и успешните продажби. Ние сме доволни. Още по-важно е, че и клиентите ни са доволни от продукта, който получават, от средата за живот, от оправданото доверие. Ние сме на този пазар от 35 години, в началото и ние се учехме, но винаги следваме ясна стратегия - с всеки проект да надграждаме постигнатото, да се усъвършенстваме в синхрон с промените на хората и поколенията, с начина им на живот, да им даваме необходимото в това, което правим.

Има ли нови проекти, върху които Планекс Инвест работи в момента, и кога можем да очакваме те да се реализират?

Работим по няколко проекта в София и Варна. В два от тях водещи са пространството, природата, въздухът и адекватното вписване на новите сгради в околната среда. Новото е – задълбочаване в начина на бъдещото обитаване, т.е. съответствието на сградите и тяхното функционално структуриране спрямо начина на живот на различните групи хора по отношение възраст, навици и социален статус. Този анализ води до допълнителни изисквания при проектирането, транспортната обезпеченост и паркирането, услугите, общите части като функция и интериор. Важни са ни и архитектурната визия на сградите, фасадният дизайн, естетиката – защото и това възпитава и дава самочувствие на бъдещите обитатели. Надявам се, че до края на 2025г ще започне строителството на два от тези проекти, тогава ще има и по-подробна информация за тях.